Slávnostný program pri Pamätníku československého armádneho zboru na Dukle sa začal v popoludňajších hodinách pietnym aktom kladenia vencov sprevádzaným preletom leteckej techniky ozbrojených síl. Atmosféru počas dňa na Dukle sprevádzali ukážky klubov vojenskej histórie a prezentačné stánky. Súčasťou boli aj kultúrne vystúpenia a príhovory. Okrem prezidenta, premiéra a ministra obrany vystúpil s príhovorom aj podpredseda Národnej rady SR poverený jej riadením Peter Žiga.
„Chceme si uctiť hrdinov, ktorí prešli týmto ťažkým bojovým prostredím a stratili to najcennejšie – vlastný život. Pre mňa osobne ide predovšetkým o oslavy hrdinskej operácie, ktoré sú určené pre ľudí, aby sme si dokázali uchovať túto našu tradíciu, ktorá je pre Slovensko špecifická,“ zdôraznil minister obrany SR Robert Kaliňák.
„Vojna je zhmotnené zlo a vždy sa najviac dotkne tých najnevinnejších. Položiť vlastný život v boji za slobodu je tá najväčšia obeť, ktorú človek môže priniesť svojej vlasti. Postojme preto v tichej spomienke nad všetkými týmito obeťami a poďakujme sa priamo do očí tým, ktorí mali to šťastie prežiť. Obdivujme ich hrdinstvo, v ktorom sa odráža prirodzená ľudská túžba po slobode,“ uviedol prezident SR Peter Pellegrini. „My sme sem neprišli oslavovať ani vojnu, ani utrpenie, ani smrť. „Prišli sme sem preto, lebo chceme oslavovať mier. Karpatsko-duklianska operácia odklonila veľkú časť nemeckých vojsk, ktoré by inak utopili Slovenské národné povstanie v krvi za niekoľko dní. Nevieme presne odhadnúť, koľko ľudí sa na Slovensku dožilo slobody práve preto, že počas tejto operácie tu toľko ľudí zomrelo, bolo zranených alebo si odnieslo do konca svojho života obrovskú traumu. Dnes môžeme povedať, že rozhodnutie spustiť túto operáciu bolo rozhodnutie, ktoré zachránilo obrovské množstvo životov na Slovensku, hoci na tejto časti frontu prinieslo obrovské obete “ priblížil predseda vlády SR Robert Fico.
Program súbežne prebiehal aj vo Svidníku v areáli tamojšieho Vojenského historického múzea, kde bol pre návtevníkov pripravený bohatý kultúrny, spoločenský a edukativny program, v rámci ktorého vystúpili Čarovné ostrohy, Kandráčovci, Folklórny Súbor Šarišan a ďalší. Okrem toho mali návštevníci možnosť vidieť tiež ukážky boja zblízka, prezentáciu vojenskej kynológie či showprogram Čestnej stráže OS SR, ako aj ukážky vojenskej techniky a výzbroje Ozbrojených síl SR.
Tento článok bol prevzatý ako tlačová správa. Link na pôvodný článok
Write a Comment