Skríning pokračuje, pri testovaní pomôžu aj poľskí zdravotníci, sme zrejme za vrcholom druhej vlny pandémie, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

22. 01. 2021

Roman Mikulec s poľskými zdravotníkmi

Epidemiologická situácia na Slovensku sa postupne zlepšuje. V piatok 22. januára 2021  o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí. Očakáva, že postupne, s priaznivejšou situáciou, dôjde časom aj k uvoľňovaniu zavedených opatrení. Problematický by ešte stále mohol byť britský variant nového koronavírusu.

 

Šéf rezortu zdravotníctva komentoval, že aktuálna situácia naznačuje, že vrchol druhej vlny nového koronavírusu má Slovensko za sebou. Očakáva, že situácia v nemocniciach sa začne zlepšovať. Predpokladá však, že počet hospitalizovaných na umelej pľúcnej ventilácii ešte pravdepodobne neklesne. Očakáva, že do dvoch týždňov sa podarí Slovensku zlepšiť situáciu na tzv. COVID automate o jednu úroveň. Informáciu však potvrdí až budúci týždeň.

Contents

Situácia v číslach

  • Pozitivita vykonaných PCR testov klesla z 23 na 19 percent.
  • Pozitivita antigénových testov klesla z 5 na 3 percentá.
  • Hospitalizovaných je 3285 osôb, minulý týždeň to bolo 3273 pacientov.
  • Na umelej pľúcnej ventilácii je 322 osôb, minulý týždeň to bolo 279 ľudí.
  • 14-dňová incidencia PCR testov klesla z hodnoty 663 na 587. Pokles je aj pri antigénových testoch.
  • Prudko klesol aj sedemdňový priemer antigénových a PCR testov z hodnoty 5916 na 3792.
  • Stúpol sedemdňový počet vykonaných testov zo 74 587 na 83 301.
  • Denne ochoreniu COVID-19 podľahne 94 osôb. Reprodukčné číslo je pod hodnotou 1.
  • Zaočkovaných je takmer 90- tisíc ľudí.
  • Otvorených je 248 mobilných odberových miest, otvorené budú ďalšie.

Otvoria sa školy?

Postupne sa vracia z karantény do nemocníc aj zdravotnícky personál. Ak by sa dobrý trend udržal, podľa ministra Marek Krajčího  by sa mohli otvoriť od začiatku februára napríklad niektoré školy. Bez nutnosti testovania by sa mohli otvoriť materské školy a prvý stupeň základných škôl.

Minister zdravotníctva informuje o pandemickom vývoji

Otvoriť by sa tiež mohli špeciálne školy pre deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne. Maximálne by v triede mohlo byť päť detí na jedného učiteľa. Musia sa však preukázať testom nie starším ako sedem dní, prípadne mať výnimku z testovania. Rovnako prezenčnou formou s testom nie starším ako sedem dní by sa mohli otvoriť koncové ročníky základných škôl, stredných škôl a odborných učilíšť.    

Tiež by od 8. februára nemusel byť na pobyt v prírode nutný negatívny test. Otvoriť by sa mohli niektoré obchody, v nich by však preukázanie sa testom bolo potrebné.

Poznamenal, že najkritickejšie okresy nie sú na tom tak zle ako boli minulý týždeň, výnimkou je Revúca. Situácia sa v okrese Zlaté Moravce zlepšila o 75 percent, rovnako sa zlepšil aj okres Nitra. Najhoršia situácia je momentálne v okresoch Dunajská Streda, Trnava a Hlohovec.

Bezplatný test len dvakrát mesačne

Podľa ministra zdravotníctva sa PCR testy hradené z poistenia v mnohých prípadoch zneužívali. Preto od začiatku februára bude mať na bezplatný test nárok každý občan len dva razy do mesiaca. Ak bude chcieť byť otestovaný viac ráz, bude si ho musieť zaplatiť. Od 1. februára budú musieť ľudia pri návrate z cudziny absolvovať karanténu. Pokiaľ ju budú chcieť po piatom dni opustiť, budú si musieť test hradiť sami. Uvažuje sa aj testoch kloktaním ako alternatívu k antigénovým či PCR testom.

Na Slovensko v piatok 22. januára  pricestovalo 65 poľských zdravotníkov, pomôžu pri skríningu

Ako avizoval premiér, celkovo bude na Slovensku pôsobiť počas testovania 211 zdravotníkov z Poľska. Zdravotníci budú pomáhať aj na Kysuciach, Orave a v okolí Starej Ľubovne. Ich pomoc vyzdvihol aj minister vnútra.

Minister vnútra víta na letisku poľských zdravotníkov

Celoslovenský skríning na ochorenie COVID-19 sa na Slovensku realizuje od 18. do 26. januára. Má ukázať celoplošnú situáciu s pandémiou. Podľa výsledkov pretestovania sa má SR rozdeliť na 37 horších a 36 lepších okresov s tým, že v tých horších sa bude skríning opakovať.


Tento článok bol prevzatý ako tlačová správa. Link na pôvodný článok

(Visited 1 times, 1 visits today)