Rakúsko uzavrelo 3 hraničné priechody so Slovenskom, na ďalších obmedzilo prevádzku, od 15. januára pri vstupe vyžaduje registráciu, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

[ad_1]

14. 01. 2021

colník na rakúskej hranici

Rakúsko od štvrtka 14. januára 2021 do odvolania pozastavilo prevádzku na troch spoločných hraničných priechodoch so Slovenskou republikou. Na ďalších  dvoch skrátilo prevádzkový čas. Okrem toho pri vstupe na ich územie od 15. januára vyžadujú rakúske úrady registráciu.

 

 Uzatvorené hraničné priechody

  • HP Angern an der March – Záhorská Ves – cestný/kompa,
  • HP Schloss Hof – Devínska Nová Ves – Cyklomost Slobody,
  • HP Hainburng an der Donau – Devín – riečny hraničný priechod na Dunaji.

Hraničné priechody s obmedzenou prevádzkou

  • HP Jarovce-Kittsee je otvorený v čase od 6. do 22. hodiny. Mimo tohto času je cesta uzatvorená, odporúčame využiť HP Petržalka-Berg a Jarovce-diaľnica.
  • HP Moravský Svätý Ján – Hohenau je otvorený od 5. do 24. hodiny.

Ostatné hraničné priechody fungujú v nepretržitej prevádzke.

Vzhľadom na aktuálne nepriaznivý vývoj pandemickej situácie COVID-19 v Českej Republike a na Slovensku Rakúsko od 9. januára 2021 sprísnilo kontroly na svojich hraničných priechodoch. Prekračovať hranicu možno výlučne na oficiálnych hraničných priechodoch. Pri plánovaní cesty treba rátať s možným väčším časovým zdržaním.  

Od 15. januára vyžaduje Rakúsko pri vstupe registráciu

Doteraz platné opatrenia sú rozšírené o povinnosť elektronickej registrácie osôb, ktoré vstupujú na územie Rakúska. Výnimky z povinnosti registrácie platia pre pendlerov, tranzit, ako aj pre občanov, ktorí vstupujú do krajiny z osobitných a rodinných dôvodov.

Pri registrácii je potrebné uviesť meno a priezvisko, dátum narodenia, adresa, dátum vstupu, dátum odchodu, krajina, z ktorej občan cestuje, pobyt počas posledných 10 dní pred vstupom, kontaktné údaje, lekárske potvrdenie.

Vygenerované potvrdenie o odoslaní elektronickej registrácie musí predložiť občan pri kontrole. Po 28 dňoch sú potvrdenia a formuláre orgánmi nenávratne vymazané.

Výnimky z povinnosti registrácie platia pre pendlerov, tranzit, ako aj pre občanov, ktorí vstupujú do krajiny z osobitných a rodinných dôvodov. 

Všetky výnimky z povinnosti registrácie sú uvedené v nariadení z 13. januára v  §8.

V prípade, že nie je možná online registrácia, je stále možné vytlačiť si a vyplniť nasledovný formulár, ktorý predložíte počas kontroly na hraniciach.

Ďalšie informácie o vstupe do Rakúska a o výnimkách nájdete na stránkach ministerstva zahraničných vecí.

Aktuálne cestovné odporúčania na webovej stránke Spolkového ministerstva zahraničných Rakúska

  

Zdroj: UHCP PPZ, MZVaEI SR

[ad_2]
Tento článok bol prevzatý ako tlačová správa. Link na pôvodný článok