Grécku sužovanému požiarmi pomôžu slovenskí hasiči, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

08. 08. 2021

grecko-poziare

V nedeľu 8. augusta 2021 ráno  bol zo Slovenska do Grécka vypravený modul pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí, ktorý pomôže pri likvidácii lesných požiarov severne od Atén.

„Nesmierne oceňujem, že sa hasiči zaradení v module zmobilizovali za menej ako 24 hodín a teraz sú už na ceste do požiami zasiahnutých lokalít,” povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Hasiči sa vydávajú na cestu

V module do Grécka je zaradených 75 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 30 kusov techniky, ktorej súčasťou sú okrem veľkokapacitných a strednokapacitných hasiacich automobilov aj vozidlá s logistikou.

Hasiči sa vydávajú na cestu

Modul bude po príchode do Grécka se­­bestačný vrátane elektrickej energie, ubytovania a stravovania na sedem dní, v prípade potreby bude možné túto dobu predĺžiť.

Minister Roman Mikulec pred členmi hasičského modulu

Veľvyslankyňa SR v Grécku Iveta Hricová na margo vyslanej pomoci povedala: „Grécka strana už teraz vysoko oceňuje a vysoko si váži tento krok, považuje ho za nesmierne ústretový. Vnímajú ho ako veľký prejav solidarity a sú naozaj vďační.”

Minister Roman Mikulec pred členmi hasičského modulu

Na vyslaní modulu z Bratislavy boli prítomní minister vnútra SR Roman Mikulec, štátny tajomník MV SR Vendelín Leitner, velvyslankyňa SR v Grécku Iveta Hricová, prezident HaZZ Pavol Mikulášek a generálny riaditeľ Sekcie krízového riadenia MV SR Marián Dritomský.­­

Minister Roman Mikulec a prezident Hazz Pavol Mikulášek pred členmi hasičského modulu

Počas pretrvávajúceho horúceho a suchého letného počasia Grécko zasiahla vlna lesných požiarov na ostrovoch, na polostrove Peloponéz a tiež v regióne Atika (Atény).  V dôsledku katastrofálnej situácie požiadalo Grécko o sily a protriedky mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany.  Slovensko v reakcii na požiadavku ponúklo modul pozemného hasenia lesných požiarov, grécka strana ponuku oficiálne akceptovala.

 Foto: MV SR, Vladimír Benko


Tento článok bol prevzatý ako tlačová správa. Link na pôvodný článok

(Visited 1 times, 1 visits today)