Bratislava a Nitra sú napokon medzi horšími okresmi, povinne testovať ale nebudú musieť, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

29. 01. 2021

dva antigénové testy v rukách

Okresy Bratislava a Nitra s výsledkom 1,3 a 1,1 percenta pozitívnych patria po celoplošnom skríningu napokon k horším okresom. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí  to na tlačovej konferencii v piatok 29. januára 2021 oznámil na základe verifikovania a preverenia všetkých dát zo skríningového testovania. Povinné testovanie ich síce nečaká, no minister výrazne odporúča obyvateľom opäť sa otestovať.

Podľa definitívnych výsledkov ostala miera pozitivity na úrovni 1,24 percenta. “Z celkovo realizovaných 297.323 testov bolo pozitívnych 36.978,” povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Oznámil tiež, že aj keď by sa malo v okresoch Bratislava a Nitra povinne testovať, vzhľadom na čas oznámenia informácie sa dohodol s predsedom vlády SR, aby sa zmenilo uznesenie vlády tak, že po 3. februári v týchto okresoch nebude vyžadované potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie COVID-19. Minister však ľudí vyzval, aby sa testovali.

Oficiálne výsledky skríningu oznámené 29. januára
Poukázal pritom na situáciu v nemocniciach. “Najmä v Bratislavskom kraji rastie počet hospitalizovaných, miera rastu je okolo 4 percent, ak sa situácia nezmení, Bratislava sa dostane do rovnakej situácie, v akej bola Nitra,” upozornil  Marek Krajčí. “Naozaj odporúčam, aby sa ľudia v Bratislave i Nitre otestovali v najbližších dňoch,” uviedol minister.

Poukázal v tejto súvislosti i na to, že ak pri vývoji epidemiologickej situácie ostane Slovensko v rámci COVID automatu v najhoršom štvrtom stupni, teda “v čiernej farbe”, ľudia budú potrebovať pri ceste do zamestnania po 8. februári negatívny test. Odporučil testovať sa aj v okresoch Dolný Kubín a Liptovský Mikuláš, ktoré po posune Bratislavy a Nitry medzi horšie okresy sa, naopak, dostali do skupiny s lepšími výsledkami.

Pri tejto príležitosti dodal, že každý okres, ktorý sa rozhodne testovať, dostane od štátu testy a päť eur za vykonaný test.

Zároveň oznámil, že vláda od 8. februára zrejme obnoví núdzový stav a zavedie ďalší zákaz vychádzania, z ktorého budú platiť v niektorých prípadoch výnimky pre tých, ktorí budú mať negatívny test na ochorenie COVID-19.

 

Zdroj: TASR, Ministerstvo zdravotníctva SR


Tento článok bol prevzatý ako tlačová správa. Link na pôvodný článok

(Visited 8 times, 1 visits today)