aj vás môže kontaktovať podvodník, a to v mene spoločnosti Microsoft, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

05. 02. 2021

mobil-podvody-febr2021-ilustr

Polícia stále zaznamenáva zvýšený počet prípadov podvodných telefonátov na súkromné mobilné telefónne čísla občanov Slovenskej republiky. Podvodníci používajú metódu, na základe ktorej sa príjemcovi hovoru zobrazuje prichádzajúce slovenské číslo. Páchatelia sú pritom pravdepodobne v zahraničí. V anglickom jazyku sa predstavujú ako pracovníci technickej podpory Microsoftu.

Ako účel svojho telefonátu uvádzajú poskytnutie technickej podpory pri oprave problému so softvérom. Na základe inštrukcií obete poskytnú páchateľom vzdialený prístup do svojho počítača. Podvodníci vďaka tomu prístup skutočne získajú aj takto na diaľku a obsah počítača zablokujú. Na to, aby sa podvedení dostali späť k svojim údajom, musia podvodníkom zaplatiť úhradu prostredníctvom internet bankingu. Keďže páchatelia majú naďalej prístup do napadnutého počítača, je pravdepodobné, že po prihlásení do internet bankingu získajú aj citlivé údaje svojej obete a dôjde k ďalším finančným podvodom.

Podvodníci sa predstavujú skutočnými menami zamestnancami Microsoftu, ktoré našli na sociálnych sieťach. Preto je dôležité neveriť ich snahe „poskytnúť pomoc”, aj ak by zo strany obetí došlo k falošnému overeniu ich identity.

Keďže podvody takéhoto rozsahu sa v mnohých prípadoch uskutočňujú zo zahraničia, vzdialenosť a legislatíva cudzích krajín značne limituje možnosti Policajného zboru pri pomoci podvedeným občanom. Šanca na získanie ukradnutých finančných prostriedkov naspäť je tak minimálna.

Na tento druh podvodu upozornila samotná spoločnosť Microsoft, ktorá uvádza aj jednoduchú radu, ako sa nestať obeťou páchateľov – Microsoft nikdy nekontaktujte svojich štandardných zákazníkov ako prvý, kontakt môže vyvolať ako prvý len užívateľ, nie spoločnosť.

https://support.microsoft.com/sk-sk/windows/ochrana-pred-falo%C5%A1nou-technickou-podporou-2ebf91bd-f94c-2a8a-e541-f5c800d18435

Policajný zbor na túto tému pravidelne upozorňuje na svojich sociálnych sieťach, kde pred časom priniesol aj zvukovú nahrávku autentického hovoru podvodníka.


Tento článok bol prevzatý ako tlačová správa. Link na pôvodný článok

(Visited 1 times, 1 visits today)